Dlaczego warto być przedszkolakiem

Przedszkole to ważny moment w rozwoju dziecka, warto, by każde dziecko skorzystało z edukacji przedszkolnej. Dlaczego warto być przedszkolakiem?
/ 23.03.2010 18:34
Dlaczego warto być przedszkolakiem

Kiedy dziecko przekracza próg przedszkola musi zmierzyć się z pewną zmianą: zmianą otoczenia, zmianą sposobu zabawy, zmianą harmonogramu dnia, zmianą nawyków.

Zmiana otoczenia - przedszkole na to pozwala

Do tej pory dziecko przebywało w rodzinnym domu, stykało się głównie z rodzicami innymi członkami rodziny. Był to jednak określony krąg ludzi dziecku znanych, często tylko dorosłych, czasem wśród tych osób były i dzieci – członkowie rodziny. W przedszkolu dziecko znajduje się w otoczeniu głównie innych dzieci – dorosłych jest tu niewielu.

Zamiana zabawy - w przedszkolu dziecko się uczy

Kiedy dziecko przebywało w znanym sobie środowisku bawiło się w pewien określony sposób, w przedszkolu musi nauczyć się czekania na zabawkę, dzielenia się nią, narzucania innym swojego pomysłu i podporządkowywania się pomysłom innych dzieci.

Zmiana harmonogramu dnia - przedszkole przygotowuje do szkoły

Polecamy: Dlaczego rodzice popełniają błędy wychowawcze

Przedszkole ma zawsze wypracowany model dnia. O określonej porze jest śniadanie i inne posiłki, zabawa, nauka, spacer, zajęcia plastyczne i muzyczne, odpoczynek. Taki sposób pracy przedszkola ma ułatwić dziecku adaptację i sprzyjać jego rozwojowi. Rodzice niekiedy wystosowują zarzut pod adresem pracowników przedszkoli dotyczący panującej w nim rutyny.

Rutyna nie wynika z braku kreatywności nauczycieli tylko z potrzeb dziecka. Nawet jeśli wasze życie rodzinne jest chaotyczne z uwagi na wykonywany zawód i cechy charaktery warto zdyscyplinować się i przedszkolną rutynę przenieść na grunt domu rodzinnego.

Zmiana nawyków - w przedszkolu wiele można się nauczyć

Jeśli dziecko było przyzwyczajone zostawiać rzeczy gdzie popadnie, wstawać o dowolnej porze, robić co dusza zapragnie w przedszkolu będzie musiało zrezygnować z tych nawyków. W przedszkolu trzeba utrzymać porządek, wykonywać polecenia nauczyciela.