Dziecięce lęki

Lęki same w sobie nie są czymś wyłącznie negatywnym. Zwraca się uwagę na ich pozytywne aspekty jak na przykład unikanie niebezpieczeństwa. Dzieci przychodzą na świat z silnie rozwiniętym instynktem przetrwania, który reaguje nawet na najsłabsze, niebędące zagrożeniem sygnały. Naszą rolą jest wytłumaczenie dziecku, że nic złego mu się przy nas nie stanie.
/ 08.04.2010 10:57
Dziecięce lęki

Skąd się biorą dziecięce lęki?

Strach i lęk malucha nigdy nie pojawiają się bez powodu. Część winy leży poniekąd w nas samych. Od czasu do czasu rodzicom zdarza się grozić dziecku, że jak będzie się niegrzecznie zachowywało oddadzą je w ręce obcych ludzi.

Pojawia się wtedy tzw. syndrom znikających rodziców, objawiający się lękiem przed utratą opiekunów. W związku z tym przed naszym wyjściem lepiej poinformować o tym dziecko, zamiast wymykać się z domu ukradkiem. W przeciwnym razie brzdąc może poczuć się zagrożony i opuszczony. Dzięki temu o wiele lepiej poradzi sobie z chwilowym rozstaniem.

Polecamy: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

U podłoża tych lęków często tkwi jakieś traumatyczne wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Odkrycie tej przyczyny jest niezbędne w procesie kojenia lęków malucha. Nie zdajemy sobie sprawy jak bujna jest dziecięca wyobraźnia.

Nasze pociechy codziennie oglądają bajki, które często w swej fabule opierają się na wzbudzaniu lęku (tzw. nauka przez strach). Zwróćmy uwagę na to, co nasze dzieci oglądają, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów.

Sposoby łagodzenia lęków

Istnieje wiele różnych sposobów kojących dziecięce lęki. Wybór odpowiedniej techniki jest uzależniony od rodzaju lęku i wieku malucha. Jeśli Twoja pociecha ma problemy z zasypianiem zostaw mu na noc zapalone światło, uchylone drzwi i upewnij, że jesteś w pokoju obok w związku z tym przybędziesz na każde jego zawołanie.

To sprawi, że dziecko poczuje się pewnie i bezpiecznie. W razie konieczności śpij wraz z dzieckiem, ale pamiętaj, że na dłuższą metę to nie jest rozwiązanie problemu. Bardzo często bojaźliwe dzieci są nieśmiałe, dodatkowo brakuje im wiary w siebie - stąd tendencja do wyolbrzymiania niebezpieczeństwa.

Doceniaj i chwal malucha, podkreślając, że jest dużym i odważnym bobasem. To doda mu pewności siebie. Jak najczęściej okazuj dziecku oznaki troski i miłości – maluch mający kochających i troskliwych rodziców czuje się bezpiecznie. Czasem lęk rodzi się z niezaspokojonej potrzeby miłości. Bobas najlepiej czuje się w ramionach swojego rodzica – wtedy ma pewność, że nic złego mu nie grozi.

Jeśli jednak lęk dziecka z dnia na dzień przybiera na sile, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy takie jak: nocne moczenie, senne koszmary czy brak apetytu – sięgnij po poradę specjalisty psychologa, który pomoże odkryć podłoże problemu oraz wyznaczy sposób rozwiązania problemu.