Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Częstą bolączką rodziców jest to, że w pokoju dziecka panuje bałagan – zabawki są porozrzucane, niejednokrotnie rozłożone na części, z których każda znajduje się w innej części pokoju. Jak pokazać swojemu dziecku, w jaki sposób dbać o porządek? Jak udowodnić smykowi, że sprzątanie może być doskonałą okazją do udanej zabawy? Co zrobić, aby zachęcić dziecko do sprzątania po sobie?
/ 05.09.2013 09:53

Zabawa w naśladowanie dorosłych

Jeśli dziecko ma 2 – 3 latka warto wykorzystać jego chęć naśladowania dorosłych. Zapewne każdy rodzic zaobserwował jak maluch próbuje robić to co on. Często można zobaczyć dzieci nakładające na siebie ubrania czy buty rodziców lub też powtarzające ich ruchy. Wykorzystując to można łatwo zachęcić malucha do pomocy.

Chcesz zachęcić dziecko do naśladowania? Nie krzycz!

Jeśli chcemy zachęcić dziecko do sprzątania to musimy pamiętać, żeby nie krzyczeć. Należy spokojnie wytłumaczyć, że teraz jest czas na sprzątanie. Najlepiej czynność tą zamienić w rodzaj „zabawy po zabawie”. Wówczas dziecko z pewnością chętniej będzie pomagało przy sprzątaniu. Po wszystkim warto pochwalić dziecko za wykonaną pracę. Taka pochwała działa o wiele lepiej niż karcenie dziecka za nieposprzątanie pokoju.

Bądź konsekwentny

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko się buntuje i krzyczy takie słowa jak: „mama sprzątaj”, „tata weź to”. Jednak również i w takich przypadkach należy być konsekwentnym i wytłumaczyć maluchowi, dlaczego on ma posprzątać, szczególnie, jeśli coś umyślnie wysypał lub rozlał. Naturalnie, jeżeli dziecko wykona oczekiwaną czynność również trzeba je pochwalić.

Polecamy: Co robić, gdy dziecko nie chce sprzątać?

Kosz na zabawki 3 Sprouts/ fot. materiały prasowe babymama.pl

Kolorowe pudełka

Ciekawym sposobem na utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju jest zakup odpowiednich pudełek do przechowywania zabawek. Mogą to być zamykane pudełka tekturowe, plastikowe lub kosze na zabawki. Kosze na zabawki mogą być wykonane z siatki, wówczas widać, co się w nich znajduje lub też pełne z zabawną aplikacją, przykładem może być kosz na zabawki 3 Sprouts. Wybierając kosz czy też pojemnik na zabawki należy pamiętać o tym, by był on lekki i nieduży, gdyż dzieci często lubią przenosić samodzielnie takie kosze. Natomiast, jeżeli zdecydujemy się na pojemnik z pokrywą, to warto zakupić taki, który będzie miał prostą pokrywę – wówczas bez problemu coś na nim położymy – przykładowo posadzimy dużego misia pluszowego, który będzie wraz z maluchem pilnował porządku w pokoju.

Kosz na zabawki 3 Sprouts dostępny jest w sklepie babymama.pl, cena 157 zł

Źródło: materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)