Sposoby na naukę

W tym artykule znajdziesz kilka porad dotyczących pobudzenia dziecka do nauki w przedszkolu i zerówce. Jedna z mam poleca np. naukę jednej literki alfabetu w każdym tygodniu, inna opowiada jak pomóc dziecku nauczyć się literować swoje imię. Przeczytaj poniższy artykuł a znajdziesz więcej pomysłów dla dziecka które dopiero rozpoczyna naukę.
/ 19.05.2010 14:43
Sposoby na naukę

Żyj z alfabetem - sposoby na naukę alfabetu

Aby poprzez zabawę nauczyć moją córkę alfabetu a przy okazji zaangażować w tą zabawę całą rodzinę wymyśliliśmy z mężem że będziemy w każdym tygodniu wprowadzać jedną (góra dwie literki):

• Posiłki i przekąski jakie podajemy w danym tygodniu zaczynają się na literkę której akurat się uczymy np. A jak ananas, B jak brokuł lub banan, C jak cukinia.
  • Staramy się czytać opowiadania czy książeczki których tytuły lub bohaterowie zaczynają się na daną literkę.
  • Słuchamy muzyki wykonawców których pseudonim artystyczny lub nazwisko zaczyna się na daną literkę ewentualnie utworów których tytułu związane są z tą literką.
  • Podczas spacerów czy jazdy samochodem szukamy napisów - nazw miejsc, szyldów, drogowskazów, zaczynających się na utrwalaną literę.
  • Wszelkie zabawy plastyczne jakie organizujemy dotyczą literki której się uczymy – czy jest to malowanie farbami, czy rysowanie czy wycinanie z papieru. Córka m za  zadanie namalować daną literkę albo ją wyciąć z kolorowego papiery czy tez poszukać w starej kolorowej gazecie danej literki i ją powycinać.
  • Wymyślamy również zajęcia dla starszej córki – ma ona np. za zadanie stworzenie nowego zakończenia do jakiejś ulubionej historii czy opowiadania związanego z daną literką – to bardzo pobudza jej wyobraźnię.
  • Nasza młodsza córka ćwiczy pisanie i rozróżnianie danej literki a starsza ma za zadanie wymyślanie różnych zabaw związanych z tą literką i pomaganie w ten sposób młodszej – sprawia jej tą sporą frajdę.

Wyzwaniem mogą być rzadziej używane litery ale wówczas jest to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, którzy dzięki temu również pobudzają swój umysł. Naprawdę jest to fajna zabawa dla całej rodziny i wszyscy na tym korzystają. – zwierza się mama 5-letniej Basi i 10-letniej Marty.

Polecamy: Sposób na alfabet

Śpiewaj z alfabetem - sposoby na naukę alfabetu

Łatwym sposobem na naukę moich dzieci literowania własnych imion było zachęcanie ich aby je śpiewały w rytm piosenki “ABC”. Kiedy już to opanowały (tzn. były w stanie zaśpiewać swoje imię) siadaliśmy i pisaliśmy je. Ta metoda sprawdziła się w przypadku trójki moich dzieci oraz dzieci znajomych którym ją poleciłam. – mówi mama trójki dzieci.

Nauka poprzez zapamiętywanie - sposoby na naukę!

Czy pamiętasz jak nauczyciel kazała Ci napisać 200 razy “Nie będę rozmawiać w klasie”? Kiedy moja córka musiała nauczyć się tabliczki mnożenia sprawiało jej to ogromne trudności.

Wiedziałem, że muszę znaleźć jakiś sposób aby pomóc jej w tej nauce, tak żeby bez kłopotów, szybko mogła podać dany wynik. Któregoś dnia coś przeskrobała I jako karę kazałem jej usiąść i napisać kilka razy całą tabliczkę mnożenia.

Od tego czasu jak coś przeskrobała karą było właśnie pisanie czegoś po kilka, kilkadziesiąt razy (w zależności czego musiała się uczyć) tak aż to zapamiętała. Zabawne jest to że rzeczywiście jej to pomagało w nauce a dzisiaj sama stosuje tę metodę wobec swojego synka. – mówi Marek dziadek 7-letniego Kacpra.

Polecamy: Rady dla rodziców "zerówkowiczów"